Wracają wykłady o historii w WiMBP

Gorzowianie przyzwyczaili się do plakatów ogłaszających kolejny wykład z cyklu „Nowa Marchia – prowincja zapomniana, Ziemia Lubuska, wspólne korzenie”. Jest to cykl o historii Ziemi Lubuskiej, jak można się domyślać z jego nazwy. Po wakacyjnej przerwie wykłady znów ruszyły i to z pełną mocą.

Już 06.09 września odbyło się pierwsze spotkanie. Ciastka, herbatka – nie, to nie było najlepsze. Najlepsza była prezentacja odkryć na terenach Ziemi Lubuskiej.

Prof. Wojciech Chudziak opowiadał o tzw. archeologii wysp na naszym terenie. Ci, którzy tu nie mieszkają, nie zdają sobie pewnie sprawy, że teren jest dość podobny do Mazur – to znaczy, obfity w jeziora. Ekipa pana Chudziaka miała więc pełne ręce roboty, by zbadać to, co kryje się pod wodą, na przykład w jeziorze Długim.

Okazuje się, że wysp sztucznie zbudowanych przez człowieka było na Ziemi Lubuskiej wiele, wręcz – zaskakująco wiele. Ponadto odkryto w ogromnej ilości szczątki zwierzęce.

Profesor stworzył żywą, bardzo ciekawą prezentację o historii Ziemi Lubuskiej. Mimo, że pracuje on na UMK, a bada głównie Pomorze, to, co znalazł w Lubuskiem okazało się na tyle intrygujące, że potrzeba skupienia się na tym terenie jest coraz większa, a wiedza z tego, co już zostało wykopane, i co zostanie jeszcze, będzie mogła być podsumowana za około trzy lata.

Wykład został zorganizowany przy współudziale Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zapowiedziano, że w razie nowych informacji, zostanie zorganizowane spotkanie je przedstawiające. Będzie więc ciąg dalszy!

Kolejny wykład z cyklu „Nowej Marchii” odbędzie się w październiku. Tematu jeszcze nie ustalono.

14183780_1190463021006458_771998360291749604_n

Post Author: Aleksandra Jursza

01.06.1988. Zamieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, wykształcenie średnie. Uwielbia czytać, ma słabość do oper mydlanych pochodzenia koreańskiego oraz słodyczy. Autorka czterech powieści, właścicielka Begoodart. Spełnia się w pisaniu i rozwija swoje projekty. Ma pozytywne nastawienie do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.