„Teleexpress. 30 lat minęło” czyli sukces w wielkim skrócie

Teleexpress-30 lat.cdr

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, „Teleexpress” towarzyszy widzom na antenie telewizyjnej Jedynki już od trzydziestu lat. Pierwsze wydanie programu zostało wyemitowane 26 czerwca 1986 roku i od tej pory wiadomości w pigułce stały się obowiązkową pozycją oglądaną codziennie przez miliony Polaków, a sam „Teleexpress” zyskał miano kultowego.

Tworzyły go wspaniałe osobowości telewizyjne, a w studiu zasiadali młodzi dziennikarze, którzy swoją energią kształtowali styl przekazu. Dziś ci, którzy zaczynali karierę w „Teleexpressie”, należą do grona najbardziej lubianych i rozpoznawalnych twarzy mediów. Sam program zaś święci kolejne triumfy, bije rekordy oglądalności i przyciąga przed ekrany telewizorów nowe pokolenia widzów, którzy pokochali szybki styl przekazu w myśl legendarnego powiedzenia, wygłoszonego wprost do kamery przez prowadzącego program: „Państwo piszą do nas listy, kartki, że zbyt szybko czytamy nasze wiadomości, no ale to jest Teleexpress, osobowy odchodzi o 19.30”.

Książka „Teleexpress. 30 lat minęło” to fascynująca wędrówka przez trzydzieści lat historii programu, błyskotliwie opowiedziana przez wspaniałych prezenterów – Macieja Orłosia i Marka Sierockiego.

Od wielu lat słuchamy z zainteresowaniem, co mają ciekawego do powiedzenia.Tym razem panowie z telewizyjnego okienka postanowili przyjemnie się rozgadać o wszystkim, co jest związane z „Teleexpressem” – ich wspomnienia opublikowało wydawnictwo RM.

W tej publikacji przewija się wiele znanych nazwisk: Edyta Górniak, Dawid Podsiadło, Eros Ramazzotti, Bon Jovi czy Enrique Iglesias. Oczywiście nie brakuje wątków humorystycznych i sekretów. Całość jest upiększona ciekawymi zdjęciami oraz zobaczymy też treść najbardziej oryginalnych listów przysłanych przez telewidzów. Ponad 200 stron czyta się bardzo szybko, w teleexpressowym tempie.

Warto pamiętać, że wszystko zaczęło się jeszcze za czasów politycznej cenzury, kiedy widzowie czekali na istotne wiadomości z kraju i ze świata. A poza tym potrzebowali też optymistycznych akcentów, a Teleexpress zawsze potrafił pozytywnie zaskakiwać. Niektórzy twierdzą, że w Polsce ludzie lubią narzekać, ale ten serwis informacyjny zdecydowanie miał ogromną ilość zwolenników i osobiście złego słowa nie słyszałem na temat tego programu. Od wielu lat pojawiają się często w rozmowach stwierdzenia typu: zadzwonię zaraz po „Teleexpressie”. Każdy wie, że będzie to kwadrans po godzinie 17. Większość telewidzów pamięta, że za różne wpadki można było otrzymać Złotą Czcionkę, a teraz za oryginalne hobby przyznawane jest miejsce w loży Galerii ludzi pozytywnie zakręconych.

Pamiętam pierwsze lata tego programu telewizyjnego. Cała rodzina siadała przed telewizorem i wszyscy oglądali „Teleexpress” jak bardzo dobry serial. To się od razu stało tradycją oraz rozrywką jednocześnie. Każdy czekał na żart, dobrą wiadomość i przerywnik muzyczny. Podobnie było w wielu domach w całym kraju. Polecam, to godna przeczytania książka, która pozwala bardziej zrozumieć fenomen „Teleexpressu”.

Teleexpress-30 lat.cdrAutor: Maciej Orłoś, Marek Sierocki
Tytuł: Teleexpress. 30 lat minęło
Cykl: jednotomowa
Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
ISBN: 978-83-7773-299-1
Data wydania: 2016
Liczba stron: 256
Cena: 29,90 zł

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, Teleexpress towarzyszy widzom na antenie telewizyjnej Jedynki już od trzydziestu lat. Pierwsze wydanie programu zostało wyemitowane 26 czerwca 1986 roku i od tej pory wiadomości w pigułce stały się obowiązkową pozycją oglądaną codziennie przez miliony Polaków, a sam Teleexpress zyskał miano kultowego.

Tworzyły go wspaniałe osobowości telewizyjne, a w studiu zasiadali młodzi dziennikarze, którzy swoją energią kształtowali styl przekazu. Dziś ci, którzy zaczynali karierę w Teleexpressie, należą do grona najbardziej lubianych i rozpoznawalnych twarzy mediów. Sam program zaś święci kolejne triumfy, bije rekordy oglądalności i przyciąga przed ekrany telewizorów nowe pokolenia widzów, którzy pokochali szybki styl przekazu w myśl legendarnego powiedzenia, wygłoszonego wprost do kamery przez prowadzącego program: „Państwo piszą do nas listy, kartki, że zbyt szybko czytamy nasze wiadomości, no ale to jest Teleexpress, osobowy odchodzi o 19.30”.

Książka Teleexpress. 30 lat minęło to fascynująca wędrówka przez trzydzieści lat historii programu, błyskotliwie opowiedziana przez wspaniałych prezenterów – Macieja Orłosia i Marka Sierockiego.

logo_2_big

Post Author: Kesomiel

Kesomiel - pozytywnie zakręcony poeta, pisarz i filozof urodzony 22 lipca 1978 roku w Tarnowskich Górach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.