Lepsze niż nocny maraton filmów grozy – „Opowieści niesamowite”

RusnakTak jak w prawdziwych baśniach braci Grimm w książce „Opowieści niesamowite” znajdziemy historie, przez które włos jeży się na głowie.

Autor podzielił opowiadania na trzy części, których nazwy idealnie odzwierciedlają klimat poszczególnych historii: Księga Końca, Księga Magii, Księga Strachu. Marcin Rusnak po mistrzowsku żongluje różnymi gatunkami literackimi i nawiązuje do wielu znakomitych dzieł. Okładka też doskonale uświadamia, z jakimi utworami Czytelnicy mają do czynienia.

Całość rozpoczynają „Kołysanki dla umarłych”. Główna bohaterka walczy o przetrwanie, a wszędzie widzi tylko ofiary ostatniej wojny światowej i ani jednego żywego człowieka. Dociera do górskiej chatki, gdzie jednak nie zastaje ciszy. Uświadamia sobie, że tam się coś czai, ale nie ma wyjścia, musi poszukać jedzenia i wody.

Fantastyka ma przeróżne oblicza. Może być pełna grozy, a za chwilę opanowana przez magię. Może skłaniać do głębszych przemyśleń, a potem nagle rozbawić humorystycznymi wątkami. W tej książce również każdy utwór różni się pod wieloma względami od pozostałych. Praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. A dreszczyk emocji od czasu do czasu nie zaszkodzi.

Osobiście najbardziej lubię opowiadanie „Farid Tkacz i latający dywan”. Autor w Posłowiu ujawnia, że jest to hołd złożony „Baśniom tysiąca i jednej nocy”. To po prostu trzeba przeczytać. Cała książka jest godna uwagi, a Marcin Rusnak to nadzieja polskiej literatury fantasy. Zdecydowanie polecam.

RusnakAutor: Marcin Rusnak
Tytuł: Opowieści niesamowite
Wydawnictwo: Marcin Rusnak
Cykl: jednotomowa
Data wydania: 2013
ISBN: 9788393759118
Liczba stron: 348
Cena: 0zł (e-book)

Ocena: 6/6

Kto prowadzi audycję radiową w świecie spustoszonym wojną nuklearną? Czy znaleziona na strychu skrzyneczka naprawdę może spełniać marzenia? Dlaczego młody mag i XIX-wieczny geniusz medycyny muszą nauczyć się współpracować? Co sprawia, że niektórzy zabijają ptaki i jaka kara grozi za terroryzm magiczny? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć możecie w ebookowym zbiorze opowiadań Marcina Rusnaka. Opowieści niesamowite to literacki tygiel, w którym mieszają się najciekawsze konwencje współczesnej fantastyki: fantasy, cyberpunk, post-apokalipsa, groza. To dwanaście wyśmienitych opowiadań, a wśród nich zarówno niepublikowane premiery, jak i teksty zbierające laury w ogólnopolskich konkursach literackich (m. in. Horyzonty Wyobraźni 2009, Świetlne Pióro 2011).

 

Post Author: Kesomiel

Kesomiel - pozytywnie zakręcony poeta, pisarz i filozof urodzony 22 lipca 1978 roku w Tarnowskich Górach.

2 myśli o “Lepsze niż nocny maraton filmów grozy – „Opowieści niesamowite”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.