Wspomnienie z tamtego roku

NIEBIESKI CIEŃ ODDECHU. TEATR MOMO. Te słowa rozpalały moją wyobraźnię, gdy jechałem na spotkanie poetyckie do Katowic. Czy oddech może rzucać cień?

Teatr Momo wzniósł się na wyżyny wyobraźni. Autor scenariusza postanowił swój sen przenieść na deski teatru. Zima się kończy, ale oddech można jeszcze zobaczyć na tle mroźnego powietrza. Cień oddechu jest tak bardzo ulotny jak sen.

theater-1308794_640Moje rozważania na ten temat przerwało rozpoczęcie spotkania literackiego, które poprowadził Maciej Szczawiński. Poetki i poeci prezentowali swoje wiersze, a to mnie jeszcze bardziej artystycznie nakręcało. W tym bardzo przysiadalnym nastroju wyruszyłem do centrum Katowic. Teatr Rawa łatwo znaleźć, gdyż jest parę kroków od dworca kolejowego. Znany jest z takich przedstawień jak „Zima pod stołem” w reżyserii Ewy Kubiak czy „Disco Pigs” Maciejaszka. Polecam również „Kabaret Ponurego Żartu” Bronickiego.

Teatr Momo przyjechał jako gość specjalny ze spektaklem, który inspiruje wielu od ponad dziesięciu lat. Mnie też wciągnęła zupełnie ta karuzela podświadomych emocji. Autor oczami widowni ogląda własny sen, obserwator jest równocześnie obserwowanym, wszystko staje się jednością. Wszystko dzieje się tutaj czyli wszędzie, gdzie jest życie. Nie ma konkretnego miejsca, jest człowiek i wszechświat, który dla równowagi daje oraz odbiera, żeby wody było zawsze tyle samo w naczyniach połączonych.

Podczas przedstawienia nie pada ani jedno słowo, ale słowa same cisną się na usta. Potrzeba tego, żeby być i mieć. Jest też moment, który na chwilę zmienia wszystko. Oto On chce się oświadczyć. Nie wie, jak wręczyć pierś-cień oraz różę. W pewnej chwili wsuwa różę za rozporek i wykonuje ruchy frykcyjne. Śmiech oczyszcza, uwalnia od porównywania wszystkiego z wiecznością.

Po spektaklu aktor przemówił do nas. Powiedział, że to był prawdopodobnie ostatni raz „Niebieskiego Cienia Oddechu” na scenie. Tym bardziej dziękuję wszystkim, dzięki którym mogłem uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Post Author: Kesomiel

Kesomiel - pozytywnie zakręcony poeta, pisarz i filozof urodzony 22 lipca 1978 roku w Tarnowskich Górach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.