Bajeczny świat… – „Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki”

2299_brzechwa_dzieciom_dziela_bajki„W bajce prawda jest ukryta,
A kto chce, ten bajkę czyta.”

„Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki” to wyjątkowa pozycja książkowa, która niedawno pojawiła się na naszym rynku wydawniczym. Jest to pierwszy, wyjątkowy cykl bajek napisanych przez Jana Brzechwę. Autorzy zapowiedzieli, iż powstaną cztery takie tomy.

Jan Brzechwa to niewątpliwie najpopularniejszy i najwspanialszy autor bajek dla dzieci. Pisał także dla dorosłych, jednak największą sławę przyniosły mu wiersze dla dzieci. Już we wstępie książki pisano o nim – „ … Należał do grona bardzo znanych satyryków, pisał w sposób zwięzły, dosadny, dowcipny, a jednocześnie zachowywał umiar, starał się raczej bawić niż piętnować, raczej śmieszyć, niż potępiać. Uwielbiał żarty słowne, zabawy wieloznacznością słów, ich dźwiękiem i melodiom”. Jan Brzechwa pisał bajki, które są ponadczasowe i nie tracą one na aktualności. Wciąż czyta się je najmłodszym czytelnikom. Niektórym Brzechwa kojarzy się tylko z panem Kleksem, jednak dla mnie jest on czarodziejskim autorem.

Czytając tę książkę byłam bardzo wzruszona, bowiem mogłam choć na chwilę przenieść się do czasów dzieciństwa. Przypomniałam sobie wtedy, jak bardzo lubiłam, kiedy rodzice i ciocie czytały mi właśnie bajki Jana Brzechwy. Książka zawiera wstęp, w którym trochę więcej dowiemy się o Brzechwie, 4 rozdziały – leśne bajanie, Pan Soczewka, od baśni do baśni, oto bajka, w których zawarte są 26 niezwykłych baśni m.in. Opowiedział dzięcioł sowie, Pan Soczewka na Księżycu, Przygody Rycerza Szaławiły, Pan Szczuka, Panieneczka z pudełeczka oraz znana przez chyba wszystkich Pchła Szachrajka. Bajki Brzechwy są nie tylko wspaniałą pouczającą lekcją, ale także zawierają w sobie dozę humoru.

Ilustracje w książce też zasługują na chwilę uwagi. Stworzone zostały przez Jolę Richter- Magnuszewską. Kiedy pierwszy raz wzięłam tę książkę do ręki zwróciłam uwagę właśnie na obrazki. Przeglądając pobieżnie książkę bacznie przyglądałam się właśnie ilustracjom. Są one z jednej strony trochę niedzisiejsze, z drugiej strony bardzo spodobała mi się ich stonowana kolorystyka. Pomagają one czytelnikowi przenieść się w bajkowy świat. Później, kiedy czytałam już bajki zawarte w tym tomie mogłam połączyć treść, ilustracje bajek do moich własnych wyobrażeń treści. Była to z pewnością świetna lekcja mojej wyobraźni, ale także wspaniała bajeczna przygoda.

Tom ten liczy około 350 stron, wydany jest w grubej oprawie. Dzięki temu książka wygląda niezwykle. Z tyłu umieszczony jest mieniący hologram z ulubionym bohaterem bajki – Panem Kleksem. Może się więc wydawać, iż jest to potężny i ciężki tom. Sama się zdziwiłam, kiedy wzięłam po raz pierwszy ją do ręki. Waży tyle, co pudełko kartonowe. Tak więc dziecko bez problemu może przeglądać tę książkę, jak i samodzielnie ściągnąć ją z półki. To niewątpliwie niezwykły prezent dla małego szkraba. Bajki będą dla maluchów nie tylko wielką pouczającą lekcją, ale także sprawią, iż na twarzy Twojego dziecka pojawi się uśmiech.

Zdecydowanie polecam wszystkim tę pozycję, zarówno najmłodszym czytelnikom, jak i tym dużym. Uważam, iż książki tej nie może zabraknąć u Was w domu! Warto zarezerwować sobie wiele wolnych wieczorów, bo trudno oderwać się od tej dziecięcej lektury.

2299_brzechwa_dzieciom_dziela_bajkiAutor: Jan Brzechwa
Tytuł: Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki
Wydawnictwo: Nasza księgarnia
Cykl: (#1 w serii)
ISBN: 978-83-10-12960-4
Data wydania: 2016
Liczba stron: 347
Cena: 69,90
Ocena: 6/6

Wyjątkowa edycja wszystkich bajek dla dzieci Jana Brzechwy. Wspaniałe ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej, twarda oprawa, duży format – tego wydania nie może zabraknąć na półce z książkami!

„Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki” – to tom otwierający niepowtarzalny cykl, w którym zebraliśmy wszystko, co wyszło spod pióra najpopularniejszego polskiego twórcy dla dzieci.

Znajdą się w nim zarówno dobrze znane i dostępne utwory, jak i te trochę zapomniane, od lat niewznawiane, ale na pewno warte przypomnienia. Ten jedyny w swoim rodzaju hołd dla twórczości Jana Brzechwy obejmuje cztery tomy: „Bajki”, „Wiersze”, cykl o panu Kleksie oraz utwory sceniczne.

ce80b27773d7daf0ea9a35c526d27ffc

Post Author: Monika Cukiernik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.