Zakochaj się w Paryżu! – „Siedem listów z Paryża”

siedem-listow-z-paryza-b-iext36626212A gdyby tak zakochać się w Paryżu? Wyruszyć wraz ze swoją najlepszą przyjaciółką w szaloną podróż życia po Europie, aby przypadkiem poznać tam przystojnego francuza w romantycznej kawiarni? Spacerować czule z fascynującym facetem, trzymając się za ręce nastrojowymi uliczkami miasta, podziwiając styl, sztukę i magiczny klimat tego miasta. Podobno Francuzi to mężczyźni wyjątkowo gorący i namiętni, a noc w Paryżu nigdy się kończy…Zaraz, zaraz! Stop! Ta historia wydarzyła się naprawdę….

„-Dlaczego mnie kochasz?
-Nie mam wyboru. Kocham Cię i już.”*

Naszą główną bohaterkę i zarazem autorkę książki, uroczą i troszkę szaloną amerykankę Samantę, poznajemy w chwili rozpadu jej małżeństwa oraz kryzysu w jej życiu. Kobieta uświadamia sobie, że nigdy nie kochała swojego męża Chrisa, a jej małżeństwo jest czystą fikcją od wielu lat. Z dnia na dzień traci pracę i staje się osobą bezrobotną, ma długi i poczucie winy. Niebawem zbliży się do czterdziestki i ma poczucie całkowitego niespełnienia. Czuje się samotna i rozczarowana życiem. Zastanawia się gdzie podziała się ta radosna, pełna życia, waleczna i optymistyczna Samantha sprzed lat, którą kiedyś była.

Podczas spotkania z najlepszą przyjaciółką Samanthy o imieniu Tracey, kobiety rozmawiają o błędach młodości i szalonym okresie studenckim. Zaczynają wspominać szaloną wyprawę po Europie, którą kiedyś przeżyły. Dwadzieścia lat temu dziewczyny spędziły zaledwie jedną dobę w Paryżu gdzie poznały przystojnych francuzów Jean Lucka i Patricka z którymi spędziły upojne, szalone chwile, a gdzie Samantha zostawiła swoje serce na peronie Gare de Lyon. Kobiety miały wtedy po 19 lat.

Samantha podczas rozmowy uświadamia sobie, że nikt wcześniej, ani nikt później nie wzbudził w niej takich uczuć jak tamtej pamiętnej nocy w Paryżu. Nikt nie pisał do niej tak pięknych listów, na które nie odpisała, ponieważ bała się uczuć. Samantha uświadamia sobie, że był to największy błąd jej życia. Postanawia odszukać i przeprosić za swoje wieloletnie milczenie po dwudziestu latach tajemniczego mężczyznę. Decyduje się założyć bloga w którym opublikuje wszystkie 7 listów z Paryża oraz opisze całą historię sprzed lat widzianą jej oczami. Listy wydrukowane w książce są prawdziwe, wyjątkowo piękne i romantyczne. Przepełnione uczuciem, ogromnym żalem i poczuciem straty. Mogą wzruszać i nasuwać pytanie czy w dzisiejszych czasach ktoś jeszcze pisze takie listy?

„Jak dobra wróżka rozświetliłaś mi świat tysiącem słońc”

Pewnego dnia kobieta otrzymuje wiadomość od Jeana Luca, a po pewnym czasie zaproszenie do Paryża. Jakim naprawdę jest tajemniczy chłopak sprzed lat? Kim jest i czy możliwe jest, że miłość pomimo czasu nie przestała się tlić, a ich związek pomimo upływu lat i barier kulturowych rozkwitnie? Tego nie mogę wam zdradzić, powiem jednak, że będzie się działo!

„…jest ktoś kto bardzo za Tobą tęskni, tak jak ciemność tęskni za blaskiem słońca. Każda z gwiazd, które widzisz na niebie, ukazuje Ci błysk w moich oczach, który towarzyszy mi odkąd Cię spotkałem”.

Książkę tę nazwałabym bajeczną i słodką. Magiczna jak prawdziwa miłość. Jest idealna na gorące, upalne lato, łzy wzruszenia i wzdychanie do księżyca za miłością, która zdarza się tylko w filmach, a wydarzyła się naprawdę w pięknym i klimatycznym Paryżu. Znajdziemy tu dużo opisów historii oraz obyczajów Francji, a także opisów stylu życia bogatych amerykanów. Książka to również podróż w głąb siebie. Samantha ze wszystkich sił próbuje odnaleźć to co tak naprawdę w życiu ważne. Za plus uznaję wielkie ciepło, życzliwość i prawdziwe uczucia bijące od bohaterów. Książka nie pozbawiona jest również wielkiej namiętności, która pojawiła się między Jeanem Luckiem, a Samanthą. Uczucie i bliskość między nimi zostały opisane z klasą, ze smakiem, jednak nie są pozbawione pazurka, który dodaje uroku powieści.

Za minus książki uznaję chwilami zbytnie polukrowanie wydarzeń, opisywanych uczuć i sytuacji przez co czytelnik może w pewnej chwili pomyśleć, że autorka nie jest do końca szczera i upiększa wydarzenia, które ponoć miały miejsce w realnym życiu. A więc w pewnym momencie książki czytelniczka może czuć się zdezorientowana i pomyśleć, no dobrze, przepraszam ja płaczę, bo to takie piękne i wymarzone ale czy nie jest to czasem jakaś ściema? Niemniej jednak nasza Samantha ma typowa amerykańskie usposobienie, jest kobietą bardzo szczerą i otwartą na świat, a przy tym wydaje się być osobą tak optymistyczną, że można jej wiele wybaczyć. Książkę polecam kobietom i kobietkom, na letni czas. Nie wydaje mi się, aby którykolwiek facet zapłakał nad tą książką, za to kobiety zdecydowanie tak.

*Cytaty pochodzą z recenzowanej książki

siedem-listow-z-paryza-b-iext36626212Tytuł: Siedem listów z Paryża
Autor: Samantha Vérant
Cykl: jednotomowa
Wydawnictwo: Muza
ISBN: 978-83-287-0301-8
Data wydania: 2016
Liczba stron: 368
Cena: 39,49 zł

Samantha Vérant odnajduje w końcu miłość swojego życia – w dwadzieścia lat po pierwszym spotkaniu.
Jako dziewiętnastolatka, podczas podróży po Europie, Samantha poznała Jean-Luca – przystojnego Francuza, specjalistę od astronautyki. Spędzili razem jedną dobę, włócząc się po ulicach Paryża. Gdy wróciła do domu, Jean-Luc przysłał jej siedem pięknych listów miłosnych. Ona jednak mu nie odpisywała.
Dwie dekady później, stojąc na progu rozwodu i zastanawiając się, co w jej życiu poszło nie tak, Samantha odnajduje stare listy od Jean-Luca. Z pomocą internetu odnajduje go, żeby mu przesłać zaległe przeprosiny. Wkrótce się okazuje, że łączące ich uczucie jest wciąż równie silne jak wtedy, gdy zostawiła go samego na peronie paryskiego dworca.
Samantha zdaje sobie sprawę, że wyjazd do Francji, żeby spotkać się tam z mężczyzną, z którym spędziła tylko jeden słoneczny i namiętny dzień, to szaleństwo, ale to na takie właśnie szaleństwo czekała całe życie.
empik.com_logo_pop2

Post Author: Magdalena Wentrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.