Nastolatka z ranami przeszłości – „Nastoletnia panna młoda”

469087-352x500

 

Jeśli ma się za wiele bolesnych wspomnień, nie można w pełni rozwinąć skrzydeł”.

Są książki, które czyta się dlatego, że trzeba to zrobić (lektury), te po które sięgamy dla przyjemności lub po to, aby poprawić sobie humor, dokończyć rozpoczętą serię czy poznać kolejną historię stworzoną przez ulubionego autora.

Jeśli natomiast, Drogi Czytelniku, zaczynasz narzekać bądź mieć do kogoś pretensje, bo jest Ci ciężko i coś idzie nie do końca tak jakbyś tego chciał, sięgnij po książki Cathy Glass. Brytyjska pisarka i opiekunka zastępcza pokaże Ci, że są osoby, które mają w życiu zdecydowanie gorzej niż Ty. Cierpią, szukając choć odrobiny miłości, akceptacji i wsparcia.

Prowadzenie rodziny zastępczej to wielkie poświęcenie – przez całą dobę, siedem dni w tygodniu – a jeśli dziecko wykazuje zaburzenia w zachowaniu – stres jest ogromny”.

W Nastoletniej pannie młodej autorka opowiada historię, która bardzo różni się od tych opisywanych w jej poprzednich powieściach. Jedyne, co się nie zmienia to to, że napisało ją życie. Bohaterką jest czternastoletnia Zeena – brytyjka z azjatyckimi korzeniami. Dziewczynka sama prosi o objęcie jej opieką zastępczą i zaznacza, że chce mieć opiekunkę, która nie pochodzi z Azji. Gdy trafia do Cathy jest grzeczna, ale bardzo cicha i zamknięta w sobie, chętnie pomaga w pracach domowych i szybko znajduje wspólny język z dziećmi Glass. Kolejne dni pokazują jak bardzo tęskni za młodszym rodzeństwem, które zostało z matką. Nie może go widywać, a wcześniej sama musiała się nim opiekować. Widać, że boi się otworzyć, chroni swoją prywatność i pragnie odzyskać poczucie bezpieczeństwa.

Opiekunka próbuje poznać przyczynę jej strachu, ale ona tego nie ułatwia, niewiele mówi o swojej przeszłości, rodzinie i tym co ją boli. Kobieta czuje, że czasem nawet kłamie, aby kogoś chronić. Czy nadejdzie dzień kiedy nastolatka zaufa na tyle, by opowiedzieć opiekunce swoją historię, by wreszcie powiedzieć prawdę? To, że ta jej wysłucha jest pewne, ale czy będzie mogła pomóc? Odpowiedź nie tutaj, lecz na kartach powieści.

W tradycyjnej azjatyckiej rodzinie honor i duma często są najważniejsze”.

Tytuł książki, której recenzję właśnie czytasz sugeruje czytelnikowi, że jej bohaterka w bardzo młodym wieku wyszła za mąż. Nie mówi jednak czy zrobiła to z własnej woli czy też została do tego zmuszona. Ciężko domyślić się, co jeszcze wydarzyło się w życiu dziewczyny. Kolejne fakty czytelnik poznaje dopiero podczas lektury. Lektury, która przeraża już od pierwszego zdania prologu. Nie da się jej czytać, bez zadawania pytań: Dlaczego? Jak można pozwolić na takie cierpienie niewinnego dziecka?

Ta historia wywołuje w człowieku emocje, których nie da się opisaćprostymi słowami takimi jak: strach, żal, złość, współczucie czy bezradność. Tu to nie wystarcza, tu nie ma słów, by wyrazić to co się czuje. Naprawdę Drogi Czytelniku – musisz mi uwierzyć na słowo. Autorka jak zawsze stanęła na wysokości zadania. Opisując losy kolejnej podopiecznej, pokazała jak chore tradycje i zwyczaje panują w azjatyckich rodzinach. Jaką rolę odgrywa w nich ojciec, jaką matka, a czego wymaga się od dzieci. Po raz kolejny pokazała swoje ogromne doświadczenie w opiece zastępczej i pisarskie wyczucie.

Udowodniła, że potrafi zrozumieć każde dziecko i żadnego nie potępia. Natomiast nam czytelnikom, opowiedziała o losach Zeeny nie po to, by katować nas opisami traumatycznych przeżyć, ona zawsze ma jeden cel, jedną misję. Chce powiedzieć o rzeczach, o których wciąż mówi się za mało, chce by ktoś usłyszał krzyk i wołanie o pomoc dzieci zastraszanych, krzywdzonych i niosących na swoich barkach ciężar, którego nie byłby w stanie udźwignąć niejeden dorosły. Pokazać, że cierpienie istnieje, nie zawsze da się mu zapobiec, choć nikt na nie zasługuje.

Milczenie wszystko pogarsza. Cierpienie rośnie w człowieku jak rak i pochłania wszystko, co powinno być przyjemne, tak, że nigdy nie jest się naprawdę szczęśliwym”.

Nastoletnia panna młoda to niesamowicie smutna, ale prawdziwa historia z zakończeniem, które przywraca, wiarę w ludzi i sprawia, że do serca czytelnika zostaje wlana nadzieja, a na jego twarzy może zagościć uśmiech. Warto zarekomendować ją czytelnikom o mocnych nerwach, takim, którzy nie boją się czytać o ludzkim cierpieniu, a od fantastyki wolą literaturę faktu.

Źródło cytatów:

[1] Cathy Glass, Nastoletnia panna młoda, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2016, s.141.

[2] Cathy Glass, Nastoletnia panna młoda, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2016, s.145.

[3] Cathy Glass, Nastoletnia panna młoda, Wydawnictwo Muza,  Warszawa 2016, s.121.

[4] Cathy Glass, Nastoletnia panna młoda, Wydawnictwo Muza,  Warszawa 2016, s.209.

Recenzja pochodzi z mojego bloga Książki Warte Przeczytania

Autor : Cathy Glass
Tytuł : Nastoletnia panna młoda
Seria: Napisane przez życie (#5 w cyklu)
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2016
ISBN :9788328702882
Liczba stron : 336
Cena : 34, 99 zł
Ocena : 6/6

469087-352x500Od razu czułam, że historia Zeeny będzie inna niż pozostałe. Byłam też pewna, że dziewczynka coś ukrywa. Jednak nieprędko poznałam jej sekret. Dopiero któregoś z kolei dnia swego pobytu u mnie załamała się i wśród łez wyznała mi, co ją spotkało. Nigdy tego nie zapomnę”.

Cathy Glass, brytyjska autorka bestsellerowych, czytanych na całym świecie opowieści o prowadzonej przez nią rodzinie zastępczej, tym razem opisuje historię pochodzącej z Bangladeszu czternastoletniej Angielki, która zdecydowała się uciec od rodziny.

Post Author: Anna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.