Jad w tobie i we mnie – „Toksyczni ludzie”

pobrany plikKsiążka ta z przypadku trafiła w moje ręce. Przez długi czas miałam w tyle głowy, by się do niej zabrać, lecz ciągle znajdowały się w zastępstwo inne ciekawe lektury. W myśl przysłowia ‘’nie szukaj miłości, ona sama cię znajdzie’’ w końcu to książka przyszła do mnie.

Spodziewałam się tematyki ciężkiej, trudnej do zgryzienia, lecz okazuje się, że wnętrze kryje zgrabnie ujęty problem, który dotyczy każdego z nas.

Ile razy się z kimś nie dogadałeś? Ile razy nie zrozumiałeś? Z iloma ludźmi masz wrażenie, że nie dojdziesz nigdy do porozumienia? Autorka tłumaczy, że nie ma osoby, która nie natrafiła w życiu na kogoś, z kim niesamowicie trudno się współżyje. Co jednak istotne, ten, kto jest toksycznym człowiekiem dla nas, może być wspaniałym przyjacielem do kogoś innego. I nic  w tym dziwnego, bo spektrum charakterów jest tak rozległe, jak świat szeroki. I niektóre tak mocno się ścierają, że aż iskry lecą. Lecz różnica polega na tym, że dzięki lekturze nauczymy się rozróżniać wampira energetycznego od kogoś, z kim po prostu nadajemy na całkowicie innych falach.

W środku zawarte są porady autorki jak rozpoznawać toksycznych ludzi w swoim otoczeniu poparte przykładami na żywych sytuacjach. Dzięki wieloletniej pracy, Lillian Glass wyszczególniła 30 typów toksycznych, każdy z nich opatrując krótką charakterystyką. Ćwiczenia wspomagające mają pomóc czytelnikowi rozpoznawać poszczególne typy oraz radzić sobie z nimi.

Sądziłam, że Toksyczni ludzie to swoisty lek dla zagubionych i stłamszonych przez toksyczność innych. Tymczasem książka nie jest wcale diagnozą ‘’jacy to jesteśmy biedni i skrzywdzeni przez los, że tylko nas dotyka zło drugiej osoby’’. Nie. Ona uświadamia, że my również jesteśmy toksyczni dla innych.

Aż chciałoby się bardziej zgłębić temat, lecz jest on omówiony krótko i konkretnie. Niektórym to pasuje, mnie nie, ponieważ lubię zagłębiać się w psychologiczne analizy.

Przy wymienionych przez autorkę 30 typach toksycznych książkę można nazwać ‘’skąpą’’. Osobiście z chęcią poczytałabym nieco więcej o sposobach radzenia sobie z 30-ma typami toksycznymi. Bo to ciekawi. I – kto wie – może komuś pomoże uporać się ze wścibską sąsiadką?

pobrany plikTytuł: Toksyczni ludzie
Autor: Lillian Glass
Cykl: jednotomowa
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2009
ISBN: 9788375104271
Liczba stron: 276
Cena: 34 zł
Ocena: 4/6

Doktor Lillian Glass jest znaną w USA specjalistką w dziedzinie komunikacji międzyludzkiej. Jest autorką wielu książek poświęconych tej tematyce. Prowadzi praktykę w Beverly Hills oraz podróżuje z odczytami po całym świecie.

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu ludzi, którzy sprawiają, że czuje się nieswojo, którzy obrażają nas lub denerwują. Może to być szef, przyjaciel, matka lub ukochana osoba. Niechętnie przyznajemy się do tego, aby nie naruszyć status quo lub nie narazić na szwank związku, na którym nam zależy.

W Toksycznych ludziach Lillian Glass proponuje strategie i sposoby postępowania z toksycznymi ludźmi z naszego otoczenia. Udziela też wskazówek pozwalających rozpoznać związki, których uratować się nie da, i opisuje sposoby zdrowego i bezbolesnego ich zakończenia.

Post Author: Joanna Smolińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.